تنباکوی برازجانی معجزه گر و ویژگی های آن!

تنباکو قلیان چیست

فهرست مطالب

تنباکوی برازجانی معجزه گر یکی از انواع تنباکو ها می باشد که می توان تاریخچه استفاده از آن را به دوران قاجاریه نسبت داد به گونه ای که در آن زمان توسط بسیاری از پادشاهان، مورد استفاده قرار می گرفت.این محصول در جنوب ایران و در منطقه ای به نام برازجان توسط بومیان منطقه کشت شده و به منظور استفاده به بازار سراسر ایران عرضه می گردد.

با اینکه بسیاری از افراد این نوع تنباکو را با تنباکوی خوانساری یکی می دانند، اما باید گفت از نظر نوع چوب و دود، تفاوت هایی را می توان برای این دو محصول قائل شد به صورتی که می توان گفت توتون برازجان از دود با کیفیت تری برخوردار می باشد که در ادامه مقاله می توانید با ویژگی های کامل این تنباکوی چوبی آشنا شوید:

پیشنهاد مطالعه: آماده سازی قلیان| پر دود کردن قلیان| آب بندی قلیان

معرفی تنباکوی برازجان

این تنباکو که با نام توتون برازجان هم شناخته می‌ شود نوعی تنباکوی چوبی بوده که از برگ های گیاه تنباکو که در جنوب ایران و در استان بوشهر کشت می‌ شود تهیه می گردد.

امروزه علاوه بر استان بوشهر این تنباکوی چوبی در شهرهای دیگر مانند اصفهان، مازندران، کاشان، گیلان، کردستان و شاهرود کشت و در بازار سراسر ایران عرضه می گردد.

برگ های گیاه تنباکوی برازجان پهن بوده و حاوی ۱.۵ تا ۲ درصد نیکوتین می باشد که پس از خشک شدن می توان از آن به عنوان تنباکوی قلیان استفاده کرد.

به طور معمول گیاه تنباکو در آذر ماه کشت می شود و از اواخر بهمن ماه، ساقه و برگ های این گیاه، جهت ایجاد تنباکو مورد برداشت قرار می گیرد؛ اما جهت خشک شدن به گذراندن چندین ماه نیاز می باشد.

برای ساخت یک تنباکوی قلیان مناسب و مطلوب برگ های گیاه تنباکو به روش های مختلفی مانند حرارت و یا نور خورشید خشک شده و به توتون برازجان مناسب جهت استعمال قلیان، تبدیل می شود.  

توتون چیست

طعم تنباکو

همان طور که گفته شد این محصول به صورت طبیعی از برگ گیاه تنباکو تهیه شده و به همین دلیل به عنوان یکی از تنباکو های چوبی، شناخته می شود.

بسیاری از افراد طعم توتون برازجان را به طعم چوب تشبیه می کنند به گونه ای که پس از استعمال این تنباکوی چوبی، مزه‌ای گس مانند در دهان خود احساس می نمایند.

این نوع از تنباکوی قلیان به عنوان یکی از پر مصرف ترین تنباکو های سنتی در ایران شناخته می شود که از دود بسیار غلیظی برخوردار بوده و طعم تند و گس این محصول، باعث محبوبیت آن شده است.

پیشنهاد مطالعه : انواع طعم های قلیان تنباکو

تفاوت تنباکوی برازجان با تنباکوی خوانسار

هردو طعم تنباکو به عنوان پرطرفدارترین تنباکو های قلیان در ایران شناخته می شوند؛ اما با وجود شباهت های زیاد به یکدیگر، در مواردی متفاوت می باشند که در زیر به آن اشاره می نماییم:

 1. قسمت مورد استفاده گیاه تنباکو: با اینکه هر دوی این محصولات به عنوان تنباکو های چوبی شناخته می شوند، اما بهتر است این را بدانید که توتون برازجان از برگ های گیاه تنباکو و تنباکوی خوانسار از ساقه گیاه تنباکو تهیه می شود.
 2. زمان سوخت تنباکو: از آنجایی که از ساقه گیاه به عنوان تنباکوی خوانسار استفاده می گردد، باید گفت زمان سوختن تنباکوی قلیان بیشتر بوده در حالیکه توتون برازجان دوام کمتری داشته و در مدت زمان کوتاه تری می سوزد.
 3. طعم تنباکو: طعم تنباکوی برازجان یکی دیگر از مواردی می باشد که باعث تفاوت این دو تنباکو شده است به گونه ای که باید گفت طعم تنباکوی برازجان نسبت به نوع خوانساری شیرین تر بوده و در عین حال مصرف آن، باعث گیرایی بیشتر می شود به صورتی که بسیاری از افراد پس از استعمال آن دچار سرگیجه های ناگهانی می شوند.
 4. قیمت تنباکو: از آنجایی که تنباکوی قلیان برازجان از نیکوتین بیشتری برخوردار بوده و از قسمت برگ گیاه برای تهیه توتون برازجان، استفاده می شود؛ این محصول از قیمت بیشتری نسبت به نوع خوانساری برخوردار است.
مزایا و معایب تنباکو برازجان

نحوه چاق کردن تنباکو

با اینکه امروزه استفاده از تنباکو های میوه ای افزایش پیدا کرده است، اما هنوز مصرف تنباکوی قلیان برازجان در بین طرفداران خود، جایگاه ویژه ای دارد که دلیل این امر را می‌ توان گیرایی بیشتر آن عنوان کرد.

این نوع از توتون برازجان را می توان به روش‌ های مختلفی چاق و مورد استفاده قرار داد که در زیر به آن اشاره می نماییم:

 1. روش تر: در این روش، توتون برازجان از قبل به مدت ۶ ساعت در آب خیسانده شده و بعد از آن مورد استفاده قرار می گیرد.

چاق کردن تنباکوی قلیان برازجان به روش تر، مختص افرادی می باشد که می خواهند از گیرایی بیشتر و طعم ملایم تری بهره مند شوند.

 • روش نیمه تر: در این روش تنباکوی برازجان را به طور کامل زیر آب گرفته و بعد از خیس شدن با فشار دست، آب آن گرفته می شود؛ اما باید توجه داشته باشید که توتون بیش از حد خیس نباشد، زیرا باعث خاموش شدن آتش قلیان می گردد.

طعم تنباکوی در روش نیمه تر، بسیار تلخ تر بوده و استعمال آن برای افراد مبتدی به دلیل گیرایی بسیار بالا توصیه نمی شود.

پیشنهاد مطالعه : آماده کردن تنباکو برازجانی و خوانساری برای قلیان

نحوه استفاده از تنباکو و قلیان برازجان

در ابتدا باید گفت نوع قلیانی که برای تنباکو های چوبی مورد استفاده قرار می گیرد با قلیان های میوه ای متفاوت می باشد به صورتی که قلیان تنباکو های میوه ای، شیشه ای بوده و قلیان برازجان از جنس سفال می باشد.

برخلاف قلیان های میوه ای که از شلنگ های پشمی یا پلاستیکی در آن استفاده می گردد؛ قلیان برازجان فاقد شلنگ بوده و به منظور استعمال از نی های چوبی استفاده می شود.

در آماده سازی قلیان برازجان ابتدا محفظه آن را تا نیمه از آب پر کرده و توتون برازجان را به روش هایی که گفته شد خیسانده و آن را روی سری قلیان قرار داده و زغال های روشن شده را بر روی آن قرار می دهیم.

به طور کلی باید گفت در مراحل آماده سازی قلیان برازجان مراحل زیر باید لحاظ شود:

 • استفاده از کوزه سفالی
 • استفاده از نی چوبی
 • عدم استفاده از زرورق در زیر توتون برازجان
مزایای قلیان برازجان

مضرات استفاده از تنباکو برازجان

در ابتدا باید این را بدانید که استعمال هر گونه تنباکوی قلیان به دلیل همراه شدن با رطوبت آب، می تواند عوارض جبران ناپذیری برای اندام های داخلی بدن مانند ریه ها و قلب ایجاد نمایند.

اما در این خصوص باید گفت به طور معمول از آنجایی که توتون برازجان طبیعی بوده و از برگ گیاه تنباکو برای ساخت آن استفاده می‌شود، نسبت به تنباکوهای میوه ای از ضرر کمتری برخوردار می باشد.

برخلاف آن که بسیاری از افراد فکر می کنند، تنباکوهای چوبی به دلیل این که از دود غلیظ تری برخوردار می باشند، استفاده از آن ها عوارض بیشتری به دنبال دارد؛ اما باید گفت تنباکوهای میوه ای به دلیل استفاده از رنگ های شیمیایی و افزودنی های غیرمجاز در ساخت آن ها، می تواند از مضرات بسیار بیشتری نسبت به تنباکوی قلیان برازجان برخوردار باشد.

اما با این حال نباید از عوارض غیر قابل انکار قلیان برازجان غافل شد به‌گونه‌ای که استعمال بیش از حد تنباکوی برازجان در طولانی مدت، می تواند باعث ایجاد ناراحتی های قلبی و حتی آسیب رسیدن به تارهای صوتی شود.

پیشنهاد مطالعه : آموزش ساخت تنباکو در منزل با راحت ترین روش

نتیجه گیری

امروزه این نوع از تنباکوی چوبی که در دسته تنباکو های خشک قرار می گیرد علاوه بر ایران، در بازارهای خارجی از طرفداران بسیار زیادی برخوردار می باشد که می توان دلیل آن را کیفیت بالا و عطر و رایحه مطلوب توتون برازجان، عنوان کرد. 

تنباکوی قلیان برازجان به طور معمول از اواسط اردیبهشت ماه به طور کامل خشک شده و هنگامی که برگ های این گیاه به رنگ قهوه ای روشن در آمد و ظاهری چروکیده پیدا کرد؛  می توان آن را به بازار عرضه نمود.

در استفاده از قلیان برازجان باید این را بدانید که استفاده از کوزه شیشه‌ای به جای کوزه سفالی می تواند باعث کاهش کیفیت تنباکوی برازجان و طعم توتون آن گردد.

از آنجایی که طعم تنباکوی برازجان معجزه گر شیرین تر بوده و  از دود غلیظ تر و نرم تری نسبت به دیگر تنباکو های چوبی مانند خوانساری و کاشانی برخوردار می باشد؛ دیده می‌شود که استفاده از این محصول رواج بیشتری در بین افراد دارد.

دوستان علاقه مند به قلیان تنه برنجی می توانند با وارد شدن به صفحه محصولات سایت دوسیب کالا، لیست انواع قیمت قلیون را ببینید و کالای مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنند.

سوالات متداول

 1. تنباکوی برازجان چه تنباکویی می باشد؟

تنباکوی برازجان جزء دسته تنباکو های چوبی تقسیم بندی می شود که در منطقه برازجان استان بوشهر کشت شده و به طور معمول افراد برای گیرایی بیشتر از آن استفاده می کنند.

 • این نوع تنباکو را چگونه می توان آماده کرد؟

توتون برازجان را می توان هم از چند ساعت قبل در آب قرار داد و بعد مورد استفاده قرار دهید و هم می توان آن را به صورت مستقیم زیر آب خیس کرده و بعد از گرفتن آب اضافی آن را استفاده کرد. 

 • مضرات استعمال تنباکو برازجانی چیست؟

با اینکه گفته می‌شود مضرات تنباکوی برازجانی نسبت به تنباکوهای میوه‌ای کمتر می باشد اما باید این را بدانید که استفاده بیش از حد تنباکوی قلیان برازجان می‌تواند باعث ایجاد آسیب های جدی به قلب و ریه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سری قلیان سیلیکونی مادگی آبی – آبی

قیمت اصلی تومان145,000 بود.قیمت فعلی تومان110,000 است.

سری قلیان سیلیکونی نری – سبز

قیمت اصلی تومان145,000 بود.قیمت فعلی تومان110,000 است.

گازپیکنیکی مدل ترک

قیمت اصلی تومان280,000 بود.قیمت فعلی تومان248,000 است.
[diginasim_offer_moment]

قلیان کامل گوجه ای ساده نگار

قیمت اصلی تومان109,000 بود.قیمت فعلی تومان89,000 است.
سبد خرید
خانه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من