تاثیرات مضرکشیدن قلیان و سیگار

مقایسه قلیان با سیگار

فهرست مطالب

امرزه مبحثی که از حائذ اهمیت بسیاری برخوردار است مقایسه قلیان با سیگار می باشد.کشیدن قلیان جزء تفریحات اکثر کشورهای دنیا می باشد . سیگار و قلیان طرفداران مخصوص خود را دارند و روز به روز به تعداد مصرف کنندگان آن‌ها افزوده می‌شود.  امروزه افراد، غالبا در خانه، کافه‌ها یا سالن‌ها قلیان می‌کشند .اما همان طورکه می دانید هم سیگار و هم قلیان برای سلامتی ضرر دارند. اما همیشه این سوال پیش می آید که کدام یک ضرر بیشتری دارد. آیا قلیان از  سیگار بهتر است؟ در این مقاله به بررسی تاثیرات مضرکشیدن قلیان و سیگار می پردازیم ؟

پیشنهاد مطالعه : راهکارهای ترک سیگار در یک هفته 

: تاثیرات مضر کشیدن قلیان و سیگار

اکثر مردم فکر می کنند ، چون دود قليـان از درون آب عبور مي کند، ضررش کمتر است. تحقیقات اخير نشان می دهد، کسانی کـه قليـان می کشند در مقايسه با سيگاری هـا نيکـوتين بيشتری را به بدن خـود وارد می کنند، به دنبال کشيدن قليـان ، نيکوتين و کوتينين ادرار، پلاسمای خون و بزاق دهان بالا مـی رود ؛ بنابراین دود بیشتری به بدن راه می دهید . بسیاری از افراد بر این باورند ، که اگر دود قلیان را فرو ندهند، کشیدنش هیچ خطری ندارد، واین تصوری کاملاً غلط است که اگر دودش وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها نمی رساند، چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار سوء خود را می ‌گذارد. حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می ‌شود، افرادی که نمی‌ کشند و در معرض دود قرار گرفته اند هم در طولانی‌ مدت دچار عوارض آن خواهند شد.

در مقایسه قلیان با سیگار ، مصرف قلیان نشان داده است که تاثیرات مضری بر دو عضو حیاتی بدن به نام ریه‌ها و قلب دارد. سرطان ریه، سرطان مری، بیماری انسدادی ریوی مزمن، آمفیزم، پایین بودن وزن نوزاد هنگام تولد نوزاد، کاهش باروری ، پیری زودرس ، افزایش حملات آسم و ذات‌الریه برخی از خطرات مربوط به کشیدن قلیان هستند. همچنین استعمال این وسیله دودزا باعث ریفلاکس معده می ‌شود که در نتیجه ی ‌آن فرد سوزش شدیدی در سر دل دارد و دچار تهوع می گردد. حتی بیماری ریفلاکس در بعضی موارد منجر به سرطان مری نیز می‌ شود.

کشيدن يک نخ سيگار حـدود ۵ دقيقـه طول می کشد در حالی که کـشيدن يـک سـر قليـان حدود ۴۵ دقيقه به طول مـی انجامـد، بنابراين حجمـی از دود کـه در اثـر کـشيدن قليان وارد بدن انسان می شود خيلی بيـشتر از دود سيگار است. تنباکوی مصرفی در قليان حدود ۴۰۰ نوع ماده سرطان زا ايجاد می کنـد که بـه دسـتگاه تنفـسی انـسان صـدمه وارد می کند.

بر اساس مطالعه‌ای که روی استفاده‌کنندگان از قلیان انجام شد، مقادیر نیکوتین خون این افراد به طور قابل توجهی بیشتر از مصرف کنندگان سیگار بوده است . 

What are the harmful effects of smoking hookah and smoking?

آیا تنباکوی مصرفی در قلیان مضر است ؟

توتون، برگ‌های خشك شده گیاه تنباكو است که تنباکو خوانسار هم معروف می باشد ،  كه می‌تواند به صورت جویدنی و یا كشیدنی، در اشكال مختلف از جمله قلیان مورد استفاده قرار گیرد. تنباکو خوانسار به نوعی است که در آن هیچ گونه مواد شیمیایی و فرآورده های شیمیایی وجود ندارد . تنباکو خوانسار دارای نیکوتین هستند اما ضرر کمتری در مقایسه با تنباکوهای میوه ای دارند. تنباکو خوانسار طعمی همانند چوب داشته و کمی تلخ است. نحوه استفاده از تنباکو خوانسار کمی متفاوت از تنباکوهای میوه ای است . از تركیبات خطرناك توتون، نیكوتین، تارو مونواكسید كربن است. تار و دود توتون و تنباكو موجب تحریك زیاد بافت‌ها و افزایش ترشحات نایچه‌‌ی‌ و بزاق دهان می‌شود. مسمومیت ناشی از مصرف زیاد نیكوتین در فرد ایجاد لرزش، استفراغ، اختلال تنفسی و اغلب فلج شدن دستگاه تنفسی و تشنج شدید می‌كند.

توتون های میوه ای چیست؟

ریشه ساخت تنباکوی میوه ای و تنباکوی معسل به کشورهای عربی برمی‌گردد. زمانی که آنها برای کاهش دادن تلخی طعم تنباکو و افزودن طعم های جدید به آن، با افزودن تعدادی  افزودنی و اسانس و سایر مواد مختلف، ترکیبات جذاب‌تری را تولید نمودند . ساختار کلی بیشتر تنباکوهای میوه ای از سه ماده تشکیل شده است : تنباکو یا توتون خالص ، روغن گلیسیرین ، اسانس های مختلف که چندین برابر اکثر از قلیان‌هاي معمولی خطر سرطان‌زایی دارند که این امر به علت مواد افزودنی موجود در آنهاست.

پیشنهاد مطالعه : تاثیر منفی قلیان بر عمل جراحی بینی و تاخیر در بهبود بخیه ها

مقایسه قلیان با سیگار

در مقایسه قلیان با سیگار ؛ سیگار نشان داده  به عنوان یکی از مواد اعتیادآور دنیا شناخته شده که دارای 597 ماده سمی و خطرناک است. وقتی سیگار مصرف می‌کنید این مواد وارد بدن شما می‌شوند و عملکرد بدن شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. یک نخ سیگار حدود 500 سی‌سی الی یک لیتر دود تولید می‌کند. این در حالی است که مصرف یک قلیان کامل حدود 10 الی 20 لیتر دود تولید می‌کند .

از طرفی دیگر سیگار به صورت انفرادی مصرف می‌شود و در همه مکان‌ها می‌توان آن را استفاده کرد .مصرف سیگار به یک الی دو دقیقه زمان نیاز دارد لذا می‌توان در هر مکانی آن را مصرف نمود. این شرایط باعث شده که سیگار تبدیل به پر مصرف ترین ماده دخانی دنیا شناخته شود .  اما برای مصرف قلیان باید یک مکان خاص داشته باشید یا به کافه مراجعه کنید . قلیان وسیله عمومی است و به‌وسیله استفاده مشترک از یک لوله و حتی قطعه دهانه مشترک، بیماری‌هایی سرماخوردگی، هپاتیت و بیماری‌های دهان و دندان را بین افراد انتقال می‌دهد.

تاثیرات مضر کشیدن قلیان و سیگار چیست؟

قليان و سلامتی

 دود حاصله از تنباکو بـا عبـور آب موجـود در محفظه شيشه ای قليان سرد مـی شـود و بـا گذر از يک لولـه قابـل انعطـاف وارد دسـتگاه تنفسی فرد می شود. آب داخل محفظه قليان بخشی از مواد مضر موجود در قير تنبـاکو را از آن جدا می سـازد. قيـر حـاوی تمـام عوامـل موتاژنيک و سـرطان زای موجـود در تنبـاکو اســت.

درجه حرارت بالای قلیان که ناشی از سوختن زغال است و نحوه پک زدن که منجر به مکش عمیق دود به ریه  می‌شود، این وضعیت را تشدید می‌کند. قلیان نه‌تنها تمام ترکیبات سمی سیگار را دارد  بلکه حاوی مونواکسید کربن و فلزات سنگین که از سوخت زغال حاصل می‌شود، نیز است.

کلام آخر

در مقایسه قلیان با سیگار متوجه شدیم که قلیان ضرر بیشتری نسبت به سیگار دارد اما این بدین معنی نیست که سیگار برای ما خوب است. تمامی انواع دخانیات به دلیل استفاده از یک ماده مشترک یعنی تنباکو ، مضر می‌باشند و نمی‌توان گفت کدام‌یک خطر بیشتری بر سلامت بدن دارد. زیرا  نوع بیماری و شدت بیماری ناشی از استعمال دخانیات به مقدار و مدت مصرف آن بستگی دارد هر دو این مواد برای بدن مضر هستند و شما را با مشکلات زیادی رو به رو خواهند کرد. بهترین روش برای رهایی از این مواد، ترک آن‌ها می‌باشد. ترک قلیان بسیار ساده‌تر از سیگار است چرا که اگر به کافه نروید و شرایط جور نباشد نمی‌توانید قلیان بکشید و این مشکل حل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنه قلیان برنجی ریختنی سیسمونی کوچک

قیمت اصلی تومان750,000 بود.قیمت فعلی تومان520,000 است.

سری قلیان سیلیکونی نری – سبز

قیمت اصلی تومان145,000 بود.قیمت فعلی تومان110,000 است.

شیلنگ ورنی دسته نواری – مشکی

قیمت اصلی تومان120,000 بود.قیمت فعلی تومان89,000 است.

فویل آلومینیوم قلیان بسته ای 8 عددی

قیمت اصلی تومان25,000 بود.قیمت فعلی تومان15,000 است.
[diginasim_offer_moment]
سبد خرید
خانه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من