آماده سازی قلیان| پر دود کردن قلیان| آب بندی قلیان

مراحل آب بندی قلیان

فهرست مطالب

برای پر دود کردن قلیان، چه کار هایی باید انجام داد؟ این سوالی است که بسیاری از افراد که تمایل زیادی به استفاده از قلیان دارند، با آن مواجه هستند.قلیان یکی از وسیله های سنتی است که مانند سیگار در خاورمیانه و سراسر جهان، محبوب گردیده است با اینکه آماده سازی قلیان، ممکن است کار آسانی به نظر برسد با این حال، برای اینکه بتوانید به اصطلاح یک قلیان سبک و خوب چاق کنید؛ باید با نکات کلیدی آن آشنا شوید؛ پس اگر با روش آماده سازی قلیان، پر دود کردن قلیان و آب بندی قلیان آشنا نیستید؛ تا انتهای مقاله همراه ما باشید:

حتما بخوانید : نحوه شستن و ضد عفونی کردن قلیان با راحت ترین روش

استعمال قلیان

مراحل آماده سازی قلیان

هر قلیان به منظور استفاده، نیازمند انجام کارهایی می باشد که به آن، مراحل آماده سازی قلیان گفته می شود که در زیر به این موارد اشاره می نماییم:

میزان آب استاندارد مخزن قلیان چقدر است؟

اگر می خواهید به طور دقیق بدانید که آب قلیان چقدر باید باشد که بتوان بیشترین کارایی را از آن به دست آورد؛ باید این را بدانید که ایده آل ترین حالت برای این موضوع، این می باشد که به اندازه ‌ای در مخزن قلیان آب بریزید که شلنگ متصل به مخزن حدود ۲ سانتی متر در آب باشد.به طور کلی باید گفت آب ریخته شده در مخزن قلیان، باید از محل اتصال شلنگ به مخزن، حدود ۲ سانتی متر بالاتر باشد.

اتصال تنه به مخزن:

در مرحله بعد، باید تنه قلیان را به درستی بر روی مخزن قلیان قرار دهید در این مرحله باید توجه داشته باشید که هیچ گونه روزنه‌ای در این محل اتصال، وجود نداشته باشد.

هواگیری قلیان:

جریان هوا در قلیان را بررسی نمایید؛ زیرا این مورد در پردود کردن قلیان تاثیر زیادی دارد؛ دست خود را در محلی که سری قلیان قرار می گیرد، قرار دهید تا هوا از بالا به داخل قلیان راه پیدا نکند.بعد با کشیدن قلیان، چنانچه احساس کردید هوا به داخل کشیده شد، اتصالات را چک کنید. بهتر است برای تمام قطعات، از واشر استفاده کنید.

روش تنباکو گذاشتن در سر قلیان:

تنباکو یکی از مهم ‌ترین عواملی می باشد که نحوه درست استفاده از آن، تاثیر بسیار زیادی در کام دهی بهتر قلیان و ایجاد حسی لذت‌ بخش دارد.

به طور معمول چگونگی آماده کردن و نحوه تنباکو گذاشتن در سر قلیان می تواند باعث چاق شدن صحیح و افزایش دود قلیان گردد.

پس در این خصوص توصیه می ‌شود برای روش تنباکو گذاشتن در سر قلیان مراحل زیر را طی کنید:

در ابتدا کار، توصیه می شود هنگامی که تنباکو را از بسته خارج می کنید آن را بررسی کنید و از مرطوب بودن آن، اطمینان حاصل فرمایید؛ زیرا در بعضی از مواقع به دلیل شرایط نا درست نگهداری، ممکن است تنباکو ها خشک شده باشند که این امر باعث عدم کارایی درست تنباکو می شود.

در مرحله بعد، باید تنباکو ها را با دست از هم جدا کرده و آن را بر روی سری قرار دهید؛ این کار باعث عبور جریان هوا از بین تنباکوها شده

در این خصوص، توصیه می شود هنگام تنباکو گذاشتن در سر قلیان و پخش کردن آن بر روی سطح سری، با استفاده از انگشت، یک سوراخ در وسط تنباکوها ایجاد نمایید.

 • دقت داشته باشید که معمولاً برای کارایی بیشتر تنباکو، حدود سه قطره آب بر روی آن ریخته می شود.

پیشنهاد مطالعه : آماده کردن تنباکو برازجانی و خوانساری برای قلیان

گذاشتن فویل آلومینیومی بر روی سری:

بعد از گذاشتن تنباکو، روی آن را با فویل آلومینیومی پوشانده، سپس با دست کاملا آن را روی سطح ظرف، صاف نمایید تا کاملا به ظرف بچسبد.

 حواستان باشد فویل روی ظرف، کاملا کشیده باشید و بقیه فویل را به اطراف ظرف فشار دهید.

اگر فویل شما، استاندارد همین کار است از دو لایه، برای پوشاندن سطح ظرف استفاده نمایید؛ حالا روی فویلی را که بر روی کاسه تنباکو کشانده اید را با سوزن یا هر شی نوک تیز که سر کوچکی دارد؛ سوراخ ایجاد کنید تا موقع کشیدن قلیان، گرمای ذغال به تنباکو برخورد کند.

اگر احساس می کنید؛ ذغال برای شما سنگین است، سوراخ های روی فویل را بیشتر و گشاد تر کنید.

قرار دادن سری بر روی تنه:

سری قلیان را بر روی پایه قلیان قرار دهید؛ یادتان باشد اگر به درستی در جای خود نصب نشده باشد؛ احتمال سقوط آن زیاد هست؛ پس با دست کمی فشار دهید تا درست در جای خود، قرار بگیرد.

گذاشتن زغال بر روی سری:

برای پردود کردن قلیان، ذغال را بر روی فویل قرار داده و سعی کنید، ذغال را به صورت پراکنده  بر روی سری قلیان بگذارید.

 هیچ وقت همه ذغال ها را در مرکز تنباکو قرار ندهید؛ شاید سریعتر دود کند، ولی هم طعم قلیان شما می سوزد و هم زود دود دهی آن به پایان می رسد.

می توانید برای اینکه دود قلیون راه بیفتد؛ ابتدا زغال ها را در وسط قرار دهید؛ سپس بعد از بور شدن آن ها، بینشان فاصله بدهید.

اتصال شلنگ به مخزن:

در پایان باید شلنگ را به مخزن قلیان، متصل کرد و از نحوه اتصال صحیح آن، مطمئن شد؛ زیرا خروج هوا می تواند باعث عدم چاق شدن درست قلیان شود.

پیشنهاد مطالعه : چاق کردن حرفه ای ترین قلیون کوک با دود فراوان و روش ازاد

نحوه آب بندی کردن قلیان

بهتر است این را بدانید که آب بندی کردن قلیان، بیشتر برای قلیان های چوبی صورت می گیرد؛ زیرا افراد ممکن است پس از این که می خواهند برای اولین بار از یک قلیان چوبی، استفاده کنند با طعم چوب آن، مواجه شوند؛ بدین منظور برای از بین بردن طعم قلیان چوبی، باید ابتدا قلیان را آب بندی نمود که در زیر به روش های انجام آب بندی قلیان، خواهیم پرداخت:

 1. استفاده از پارچه نمدار:

در این روش، ابتدا یک پارچه را خیس کرده و آن را به دور تنه قلیان به مدت چند ساعت می پیچانیم؛ علاوه بر این، رد کردن پارچه نم دار از داخل تنه قلیان، نیز می تواند باعث عوض شدن طعم و نحوه صحیح آب بندی قلیان گردد.

 • ریختن تنباکو در مخزن:

بسیاری از افراد برای آب بندی کردن قلیان، مقداری تنباکو در آب مخزن قلیان می ریزند؛ این کار باعث می شود در هنگام استعمال قلیان، طعم تنباکو وارد تنه چوبی قلیان شده و به آب بندی کردن آن، کمک می نماید.

چگونه دود قلیان را زیاد کنیم؟

با این که عوارض استفاده از قلیان بر هیچ کسی پوشیده نیست؛ اما با این حال لذت استفاده از آن، باعث شده امروزه استعمال قلیان به یکی از گزینه های ثابت دورهمی ها و محافل تبدیل شود.

یکی از نکاتی که لذت استفاده از قلیان را دو چندان می کند؛ افزایش میزان دود آن می باشد که در این خصوص باید گفت عوامل زیادی وجود دارد که رعایت کردن آن ها، می تواند در پر دود کردن قلیان، تاثیر زیادی داشته باشد در زیر به این موارد اشاره می نماییم:

 • معمولاً استفاده از تنباکو های سنگین، مانند تنباکوی دوسیب نعنا و طریقه خرد کردن تنباکو، می تواند تاثیر بسزایی در افزایش میزان دود قلیان ایفا کند.
 • علاوه بر تنباکو، استفاده از تکه های کوچک یخ در داخل آب مخزن قلیان و نحوه کام گرفتن اولیه از دیگر عواملی هستند که در زیاد کردن دود قلیان، بسیار تاثیر گذار هستند.

در این خصوص باید گفت هرچه در ابتدای شروع استفاده از قلیان، کام های عمیق‌تری گرفته شود؛ حرارت زغال حفظ شده و همین امر باعث راه افتادن قلیان شده و در پر دود کردن قلیان تاثیز به سزایی دارد.

 • حال با توجه به تمامی موارد گفته شده، باید گفت میزان زغالی که بر روی سری قلیان قرار می گیرد و همچنین نحوه قرار گیری آن، می تواند تاثیر زیادی در پر دود کردن قلیان، داشته باشد به گونه ای که بهتر است از انباشتن زغال ها بر روی یکدیگر خودداری کنید؛ زیرا این کار باعث سوختن سریع تنباکو ها و کاهش دود قلیان می گردد.
چگونه قلیان چاق کنیم

هم چنین بخوانید :بهترین چوب برای تنه قلیان چوبی چیست

چگونه طعم قلیان چوبی را عوض کنیم؟

بسیاری از افراد پس از استفاده از قلیان چوبی به دلیل حس طعم چوب در قلیان، این سوال برایشان پیش می‌آید که چگونه طعم قلیان چوبی را عوض کنیم؟

معمولاً فرایند عوض کردن طعم قلیان که با اصطلاح طعم دار کردن قلیان شناخته می شود؛ مستلزم انجام عملیاتی می باشد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

 1. استفاده از پارچه:

استفاده از پارچه یکی از روش هایی می باشد که با استفاده از آن، می توان طعم قلیان را عوض یا به اصطلاح آن را طعم دار کرد.

به این منظور توصیه می شود؛ مقداری از تنباکوی مورد نظر را در آب ریخته و یک تکه پارچه که متناسب با اندازه تنه قلیان می باشد را با استفاده از آن آب، نمدار نمایید؛ این کار باعث می ‌شود که پارچه بوی تنباکو را به خود بگیرد.

بعد از نم دار کردن پارچه، آن را به دور تنه چوبی قلیان بپیچانید؛ این کار باعث می شود بوی قبلی تنه قلیان حذف شده و بوی تنباکوی جدید را به خود بگیرد.

لازم به ذکر است که به جای استفاده از پارچه، می توان برای عوض کردن طعم قلیان از فویل آلومینیومی استفاده کرد.

 • استفاده از شیره تنباکو:

یکی از روش هایی که با استفاده از آن، به سوال چگونه طعم قلیان چوبی را عوض کنیم می توان پاسخ داد؛ استفاده از شیره تنباکو می باشد.

در این روش، ابتدا باید تنباکوی موردنظر را در مقدار بسیار کمی آب ریخته و پس از به دست آمدن یک شیره غلیظ، آن را به صورت مستقیم در تنه چوبی قلیان بریزید.

انجام چندین باره این عمل، باعث می شود قلیان آب بندی شده و طعم مورد نظر را به خود بگیرد.

 • استفاده از تنباکو در مخزن قلیان:

یکی دیگر از روش هایی که باعث عوض شدن طعم قلیان می گردد؛ استفاده از مقدار کمی تنباکو در آب داخل مخزن می باشد.

 سه بار تکرار کردن این عمل، می‌تواند به طعم دار شدن قلیان و حذف طعم قبلی کمک نماید.

آماده سازی قلیان

سخن پایانی:

در پایان توصیه می شود در فضای باز مانند حیاط یا تراس از قلیان استفاده نمایید تا جریان هوا باعث شود قلیانی سبک داشته باشید. توجه کنید هر چه قلیان شما تمیز تر باشد؛ طعمی تازه تر و دود بهتری را تجربه خواهید کرد؛ پس عادت کنید بعد از هر دفعه استفاده از قلیان، آن را کاملا بشویید؛ زیرا تنباکو می سوزد و دود های مانده از قلیان قبلی، باعث می شود از کشیدن قلیان لذت نبرده و احساس تازگی را حس ننمایید.ضمنا برای بررسی جدیدترین لیست قیمت قلیون دیجی کالا فقط کافی است کلیک کنید.در آخر توصیه می کنیم به منظور خرید و اگاهی از لیست قیمت قلیون می توانید به سایت dosibkala.ir  مراجعه نمایید.

سوالات متداول:

 1. در آب بندی کردن قلیان به جای استفاده از پارچه نمدار، از چه چیزهای دیگری می توان استفاده کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت: در آب بندی کردن قلیان، می توان به جای استفاده از پارچه نمدار از فویل آلومینیومی استفاده کرد؛ زیرا این کار باعث از بین رفتن بوی اولیه چوب در تنه قلیان می گردد.

 • استفاده از یخ در آب مخزن قلیان چه تاثیری دارد؟

ریختن یخ در آب مخزن قلیان، علاوه بر این که باعث افزایش دود قلیان می شود؛ می تواند به خنک ماندن آب قلیان و تازه شدن طعم تنباکو، کمک نماید.

 • نحوه هواگیری قلیان به چه صورت می باشد؟

به منظور هواگیری قلیان، باید مطمئن شوید که تمامی اجزای قلیان به درستی به یکدیگر متصل شده باشند و هیچ گونه خروج هوایی صورت نگیرد، به این منظور برای جلوگیری از خروج هوا در محل اتصال تنه قلیان و مخزن و همچنین سری قلیان و تنه به یکدیگر، می توانید  از نوار های تفلون استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شیلنگ پرده ای تهران دسته نواری – قرمز

قیمت اصلی تومان159,000 بود.قیمت فعلی تومان139,000 است.

شیشه قلیان کویتی پرکار بزرگ

قیمت اصلی تومان95,000 بود.قیمت فعلی تومان82,000 است.
[diginasim_offer_moment]
سبد خرید
خانه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من