آسان ترین روش چاق کردن قلیون و اجزای آن

چاق کردن قلیان

فهرست مطالب

کشیدن قلیون یا قلیان یکی از تفریحات مهیج و سنت های ما ایرانیان است که در بین جوانان و بسیاری از کشورهای دنیا ،رواج یافته است. قلیون ها انواع مختلفی دارند و چاق کردن قلیون نقش زیادی در مزه و کیفیت آن خواهد داشت.قبل از چاق کردن قلیان ، بهتر هست ابتدا قلیان را کاملا آماده کنیم تا بهترین نتیجه را از آن دریافت کنیم.اولین قدم در چاق کردن قلیان این است که اجزای قلیان را کاملا تمیز نماییم.با ما در این مقاله از مجله دوسیب کالا همراه باشید تا شما عزیزان را با روش آماده سازی قلیون به طور اصولی و اجزای مختلف آن آشنا کنیم.

چاق کردن قلیون و اجزای آن

قبل از این که بدونیم چگونه قلیون رو درست کنیم ، باید به طور کامل با اجزای آن آشنا بشیم.قلیان ها اندازه های گوناگونی دارند .از قلیون های کوچک و سفری گرفته که فانتزی اما قابل استفاده هستند تا اندازه های بزرگ و تجملاتی که بیشتر در سفره خانه ها استفاده می شوند.اجزای مختلف قلیان شامل بادگیر ، تنه ، میلاب ، سر قلیان ، نی و کوزه می باشد که همان طور که گفتیم اندازه آنها بسته به نوع قلیان که کوچک باشد یا بزرگ متفاوت هستند.برای چاق کردن یک قلیون کوک و خوب باید موارد زیر را رعایت کنید.

کوزه قلیون

در مورد کوزه قلیان توصیه مان این است که باید آب کوزه قلیون را در هر بار عوض کنید تا آب تازه در کوزه باشد زیرا آب مانده و راکد حالتی گندیده به خود گرفته، و دارای باکتری و ها و میکروب های زیادی است. که به درون ریه شما هم راه پیدا می کنند.هم چنین بهتر است آب قلیون را هم وقتی از آن استفاده نمی کنید ،خالی نمایید تا میله داخلی اگر آهنی است زنگ نزند و یا اگر میله چوبی است کپک و قارچ در آن به وجود نیاید.

مطالعه بیشتر : انواع تنباکو قلیان سبک و سنگین چیست

آب قلیون چقدر باشد؟

آبی که در کوزه قلیان می ریزید باید خنک و تازه باشد. این آب باید به اندازه ای باشد که حدودا 2.5 سانتی متر از لوله قلیون در آب فرو رفته باشد. البته بسته به سایز قلیون این مقدار می تواند متفاوت باشد. مثلا برای قلیون های کوچک 1.5 سانتی متر کافی هست.هم چنین در نظر داشته باشید آب کوزه قلیون نباید به حدی کم باشد که صدای قل قل کردن قلیون شنیده نگردد و نه حتی آن قدر زیاد باشد که در هنگام قلیان کشیدن ،آب وارد شلنگ و در نهایت دهانمان شود. 

پمپ یخ یا کمپرس یخ

دود گرم قلیان برای بعضی از افراد خوشایند نیست و ممکن است آنان را اذیت کند. برای این منظور بهتر است دودی که استعمال می شود خنک و سرد باشد تا لذت بخش تر گردد.برای اینکه دود قلیان خنک و سرد باشد، از دو راه میتوان استفاده نمود:

 • یک روش این است که داخل کوزه قلیان که آب درون آن هست قالبی یخ قرار می دهند تا آب آن به طور کامل سرد بشود.
 • روش دیگر استفاده از پمپ یخ یا کمپرس یخ که به آن خمپاره یخ هم نیز گفته می شود، می باشد. پمپ یخ در واقع کپسولی است که به شلنگ و قلیان وصل شده که با قرارگیری در فریزر، یخ زده و بسیار خنک می گردد و با نصب بر روی شلنگ قلیان ، دودی که عبور می کند را خنک می کند.
کاربرد پمپ یخ

 

روش استفاده از پمپ یخ قلیون

 1. برای استفاده از پمپ یخ قلیون باید ابتدا آن را در فریزر قرار بدهید تا مایعی که درون پمپ هست یخ زده و خنک شود.
 2. با یخ زدن پمپ یخ می توانیم آن را روی شلنگ (بین شلنگ و قلیون) نصب کنیم تا دود عبوری خنک و خوشایند شود.
 3. نوعی شلنگ هم وجود دارد که خود دارای پمپ یخ است و برای همین منظور استفاده می شود.
 4. این شلنگ دارای دو عدد کپسول آب است که با قرار گرفتن در فریزر یخ زده و موجب می شود تا ساعتها بتوان قلیانی به همراه دود خنک داشت.

اتصال تنه قلیون

بعد از اینکه کوزه قلیون و آب قلیون آماده شدند، بایستی تنه قلیون را روی کوزه نصب نمایید. اما باید مطمئن شده باشید که بین تنه و کوزه هوا ندهد و آب بندی خوبی داشته باشد.چنانچه تنه با فاصله و یا شل روی کوزه قرار بگیرد، می توانید از مقداری نوار تفلون یا پارچه برای کیپ کردن آن استفاده نمایید.البته اگر تنه با ابعاد کوزه مناسب باشد این مشکل وجود نخواهد داشت.

 

گذاشتن تنباکو در سری قلیان

نوبت به آماده سازی تنباکو رسیده است. حالا که قلیان شما تقریبا آماده شده است، باید تنباکو مورد نظر خود را آماده کنید.قبل از هرچیز توجه کنید که پایه ای که تنباکو در آن قرار میگیرد باید محکم به تنه متصل گردد و هوا از آن عبور نکند.بعد از انتخاب تنباکو مورد علاقه خودتان ، بسته را باز نموده و به میزان دلخواه (اما نه خیلی کم که قلیون بی طعم شه و نه خیلی زیاد که گلو رو بزنه) تنباکو رو بیرون بیاورید.

 • تنباکو را قبل از قرار دادن در سری قلیان ، بهتر است به صورت پر پر از هم باز نمایید تا به هم چسبیده نباشند.
 • پس از باز کردن بسته تنباکو بهتر است تنباکو را در ظرفی در دار قرار دهید تا خشک نشود و برای دفعات بعد هم قابل استفاده باشد.
 • بهتر است تنباکو ها را که داخل سری قرار دادید، به اندازه یک سر انگشت از وسط آن ها را باز بگذارید تا هوا از آن به راحتی عبور بکند.
 • اضافه کردن تنها 3 یا 4 قطره آب (و نه بیشتر) به تنباکو هم می تواند فایده دار باشد.
 • توجه کنید که نباید تنباکوها را به داخل سری فشار داد و تنباکو نباید فشرده گردد وگرنه قلیان خفه می شود.
 • درپوش روی سری هم باید کمی با تنباکو ها ( چند میلی متر) فاصله داشته باشد تا تنباکو نسوزد و قلیان بد طعم نگردد.

گذاشتن زغال روی قلیان

 1. پس از اینکه تنباکو را در سری قیان گذاشتید، یک فایل آلومینیومی را روی درپوش کاسه بکشین  و آن را طوری حالت بدین که به خوبی تمام درپوش را در بر گرفته و بپوشاند.
 2.  حالا فویل را با استفاده از سوزن یا یک شیء نوک تیز سوراخ نمایید.
 3. هرچه سوراخ ها بیشتر و بزرگ تر باشند هوای بیشتری رد می شود، بنابراین اگر قلیان برایتان سنگین بود می توانید سوراخ ها را بیشتر کنید.
 4. زغالی را که از قبل روی آتش یا با استفاده از آتش گردان روشن کردید به میزان لازم روی فویل قرار بدهید.
 5. چنانچه از زغال فشرده استفاده می نمایید نیازی به شکستن زغال ها هم ندارید. استفاده از آن آسان تر است. ضمن اینکه دود ندارد و حرارت بیشتری هم خواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه : تنباکوی برازجانی معجزه گر و ویژگی های آن!

قلیان چیست

چاق کردن قلیون

حالا که قلیون خود را درست نموده اید آماده چاق کردن آن هستید.چاق کردن یعنی اینکه قلیون هم راه افتاده و هم قل قل می کند،ضمن این که  دود و طعم تنباکو را با استعمال به وجود می آورد.عموما برای چاق کردن قلیان در ابتدا باید ، کام های عمیق بکشید تا مکش باعث به راه افتادن قلیان گردد.ولی جدیدا وسیله ای ساخته شده که با استفاده از آن نیازی به خسته کردن خود و نفس های زیاد نداشته باشید. این دستگاه که به شلنگ یا نی وصل می گردد، یک پمپ مکش است. که در واقع همان عمل مکشی که شما انجام می دهید را انجام میدهد.اگر نمی توانید به خوبی قلیان را چاق کنید، یا از پمپ های مکش استفاده نمایید. یا از شخصی که نفسی قوی دارد خواهش کنید این کار را برایتان انجام دهد!

علت قل قل نکردن قلیون

قلیان به قل قل کردنش معروف است و در واقع اگر قلیانی قل قل نکند، حتما عیب و ایرادی دارد. آگاهی از علت‌های قل قل نکردن قلیان باعث می‌شود راحت تر بتوانیم مشکل را برطرف کنیم. قل قل نکردن قلیان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تغییر در میزان مناسب آب قلیان
 • تمیز نبودن قلیان
 • قراردادن نادرست پمپ یخ یا کمپرسور یخ
 • قرار دادن نادرست تنباکو در سری قلیان
 • قرار دادن نادرست زغال روی قلیان
 • اتصال نادرست پایه و تنه قلیان
 • اتصال نادرست لوله به بدنه قلیان

پیشنهاد مطالعه : با فواید قلیان هم آشنا شوید، رازهای مفیدبودن قلیون چیست؟

چرا قلیون گلو رو میزنه؟

دلایل مختلفی میتواند باعث شود که قلیون شما گلو را بزند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

اصلی ترین دلیل اش این است که تنباکو به عوض دود دادن در حال سوختن است.

یکی دیگر از دلایل آن، گذاشتن زغال به مقدار زیاد است

 استفاده از تنباکوی زیاد هم می تواند یکی از علل زدن گلو باشد چرا که تنباکو آن قدر به  ذغال ها نزدیک است که می سوزد.

همچنین می تواند به این علت باشد که کاسه تنباکو فاصله کمی با زغال داشته که برای برطرف کردن آن می توانید کاسه گودتری تهیه کنید.

چرا قلیون دود نمیده ؟

دلایلی که می توانند باعث دود ندادن قلیون شوند :

 • ممکن است زغال شما کم باشد یا زغال نامرغوب بوده و به خوبی نسوزد
 • ممکن است فاصله تنباکو تا زغال زیاد بوده، و یا تنباکو خیلی کم باشد.
 • قلیون باید هواگیری گردد، بررسی کنید محل اتصال تنه به سری ، و تنه به کوزه و شلنگ به تنه هوا ندهد.
 • علت دیگر می تواند مرغوب نبودن تنباکو باشد.
 • هم چنین خاموش بودن زغال و نامرغوب بودن و نداشتن حرارت کافی زغال هم باعث می شود قلیون دود ندهد.

ریختن نمک روی زغال قلیان

شاید مشاهده کرده باشید  که بعضی افراد روی زغال قلیان نمک می پاشند.اما چرا روی زغال قلیون نمک میریزند؟دلیل این کار این است که گاز زغال را بگیرد تا زغال موجب سردرد نگردد.البته در نظر داشته باشید  اگر زغال شما مرغوب و با کیفیت باشد، و گازگیری شده باشد نیازی به ریختن نمک روی زغال ندارید.

برای دریافت به روزترین وجدیدترین قیمت قلیون دیجی کالا فقط کافی است کلیک کنید.

سخن پایانی

ما در این مقاله از مجله دوسیب کالا درباره اجزای مختلف قلیان که شامل بادگیر ، تنه ، میلاب ، نی یا شلنگ و کوزه قلیان می باشد به طور کامل صحبت کردیم.هم چنین به شما عزیزان چاق کردن قلیون به طور اصولی را کامل آموزش دادیم .امیدوارم که مفید واقع شده باشد و توانسته باشیم به وسیله این مقاله پاسخ گوی سوالات شما عزیزان باشیم .به علاوه دوستان علاقه مند به قلیان نیز می توانند با وارد شدن به صفحه محصولات لیست انواع قیمت قلیون را ببینید و کالای مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شیشه قلیان رومانی پرکار بزرگ

قیمت اصلی تومان95,000 بود.قیمت فعلی تومان82,000 است.

سری قلیان رنگی مادگی متوسط

رنگبندی چند رنگ
قیمت اصلی تومان40,000 بود.قیمت فعلی تومان30,000 است.

تنه قلیان چوبی بیدی رنگی کوتاه

قیمت اصلی تومان100,000 بود.قیمت فعلی تومان70,000 است.

سری قلیان سفالی توردار مادگی متوسط

رنگبندی چند رنگ
قیمت اصلی تومان45,000 بود.قیمت فعلی تومان30,000 است.

گاز پیک نیکی مسافرتی

قیمت اصلی تومان300,000 بود.قیمت فعلی تومان229,000 است.
[diginasim_offer_moment]

قلیان کامل گوجه ای ساده نگار

قیمت اصلی تومان109,000 بود.قیمت فعلی تومان89,000 است.
سبد خرید
خانه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من