علت قل قل نکردن قلیان چیست؟

The reason why the hookah does not sound

فهرست مطالب

قلیان، معروف به قلیون از قدیم الایام در بسیاری از کشورها از جمله کشور ایران مورد استفاده بوده و هنوز هم در بسیاری از خانواده‌ها و مجالس دوستانه استفاده می‌شود. قل قل کردن قلیان از مواردی است که به لذت قلیان کشیدن می‌افزاید. اما گاهی اوقات به دلایل مختلفی قلیان قل قل نمی‌کند. در این مقاله از سایت دوسیب کالا با ما همراه باشید تا علت قل قل نکردن قلیان را بدانید و بتوانید مشکل را برطرف کنید.

پیشنهاد مطالعه : همه چیز درباره قلیان چوبی و انواع آن

                                                                                                                

علت قل قل نکردن قلیان

اگر قلیان شما قل قل نمی‌کند، باید یک بررسی اساسی و کلی داشته باشید. برای انجام این بررسی، لازم است با اجزای مختلف قلیان از جمله تنه، نی، لوله و کوزه آشنایی داشته باشید. اشکال در هر کدام از این اجرا می‌تواند علت قل قل نکردن قلیان باشد. در ادامه با مواردی که باعث می‌شوند قلیان قل قل نکند، آشنا می‌شوید

شیشه قلیان عربی پایدار قرمز
قیمت شیشه قلیان عربی پایدار

تمیز نبودن قلیان

دلیل قل قل نکردن قلیان، می‌تواند کثیف بودن آن باشد.باید اجزای مختلف قلیان را به صورت جداگانه بشویید تا قلیان قل قل کند. حواستان باشد که اگر روی شلنگ قلیان آب بریزید، مدتی طول می‌کشد تا کاملا خشک شود و ممکن است در هنگام کشیدن قلیان چوب یا ضایعات آن در دهان بیاید. بنابراین یا شلنگ را از قبل بشویید و صبر کنید تا کاملا خشک شود و یا از شستشوی داخل شلنگ خودداری کنید.

بهتر است بدنه قلیان را نشویید، مخصوصاً اگر قلیان چوبی باشد؛ زیرا ممکن است پوسیده شود و رطوبت را جذب کند و به مرور عطر ناشی از دود تنباکو را از دست بدهد. اما در مورد کوزه قلیان، توصیه می‌کنیم هر بار آب کوزه قلیان را عوض کنید تا آب تازه در کوزه آن وجود داشته باشد. زیرا آب راکد می‌تواند گندیده شود و در نتیجه باکتری‌ها و میکروب‌های زیادی وارد ریه‌های شما می‌شوند. بهتر است در زمان‌عدم استفاده از قلیان آب آن را دور بریزید تا در صورت فلزی بودن میله داخلی آن زنگ نزند و در صورت چوبی بودن میله از کپک زدن و قارچ جلوگیری شود.

میزان آب قلیان

یکی ازدیگر دلایل قل قل نکردن قلیان، میزان آب آن است. آبی که در قلیان می‌ریزید باید تازه و خنک باشد. این آب باید به اندازه‌ای باشد که حدود یک اینچ از لوله قلیان جاری شود. البته بسته به سایز قلیان این مقدار می‌تواند متفاوت باشد. مثلا برای قلیان‌های کوچک ۱.۵ سانتی متر کافی است. آب کاسه قلیان نباید آنقدر کم باشد که صدای ترق قلیان به گوش نرسد و در حین کشیدن قلیان وارد شلنگ نشود.

پمپ یخ یا کمپرسور یخ

برای برخی افراد، دود داغ قلیان ناخوشایند است و حتی می‌تواند آزاردهنده باشد. به همین دلیل بهتر است دود مصرفی خنک و سرد باشد تا لذت بیشتری برای آن‌ها داشته باشد. برای سرد و خنک کردن دود قلیان از دو روش استفاده می‌شود.

یکی از روش‌ها این است که تکه‌های یخ را داخل آب قلیان قرار دهید تا آب کاملا خنک شود. گزینه دیگر استفاده از پمپ یخ است که به آن کپسول یخ هم می‌گویند. پمپ یخ در واقع یک کپسول متصل به شلنگ و قلیان است که با قرار دادن در یخچال یخ می‌زند و بسیار سرد می‌شود و با اتصال به شلنگ قلیان دود عبوری از آن را خنک می‌کند.

توجه داشته باشید که این کار اگر به درستی انجام نشود، می‌تواند علت قل قل نکردن قلیان باشد.

چاق کردن قلیان

نحوه استفاده از کپسول یخ قلیان

اگر از کپسول یا پمپ یخ به روش صحیح استفاده نکنید، امکان قل قل نکردن قلیان وجود دارد. شیوه صحیح استفاده از کپسول یخ  عبارت است از:

  • برای استفاده از پمپ یخ ابتدا باید آن را در یخچال قرار دهیم تا آب داخل پمپ خنک شده و یخ بزند.
  • با انجماد پمپ یخ می‌توان آن را داخل شیلنگ (بین شلنگ و قلیان) قرار داد تا دود عبوری خنک و خوشمزه شود.
  • نوعی شیلنگ نیز وجود دارد که حاوی پمپ یخ است و برای این منظور استفاده می‌شود.
  • این شلنگ دو کپسول آب دارد که با قرار دادن آن در فریزر یخ می‌زند. با استفاده از این شلنگ می‌توانید تا ساعت‌ها از قلیان و دود خنک لذت ببرید.

اتصال نادرست لوله به بدنه قلیان

اتصال نادرست لوله به بدنه قلیان می تواند باعث قل قل نکردن قلیان شود. برای اینکه اتصال درست انجام شود باید پس از اینکه ظرف قلیان و آب را تنظیم کردید، لوله قلیان را در بدنه لن قرار دهید. با این حال، باید اطمینان حاصل کنید که بین لوله عقب و کوزه قلیان هوایی وجود نداشته باشد و به خوبی آب‌بندی شده باشد. اگر لوله شکاف داشته باشد یا شل به شیشه چسبیده باشد، می‌توانید از نوار نخی مخصوص قلیان یا پارچه‌ای برای پوشاندن آن استفاده کنید. اگر لوله با ابعاد تنه متناسب باشد، مسلماً چنین مشکلی وجود نخواهد داشت.

اتصال نادرست پایه و تنه قلیان

توجه داشته باشید که پایه‌ای که توتون در آن قرار می‌گیرد باید به تنه وصل شود و هوا از آن عبور نکند، تا قلیان شما بهتر قل قل کند. در واقع اتصال نادرست پایه و تنه هم باعث می‌شود قلیان قل قل نکند.

قرار دادن نادرست تنباکو در سری قلیان

از جمله علت‌های قل قل نکردن قلیان می‌تواند قرار دادن نادرست تنباکو در سری آن باشد. برای جلوگیری از قل قل نکردن، قبل از قرار دادن تنباکو در سری قلیان، بهتر است آن را کاملا باز کنید تا توتون به هم نچسبد. پس از باز کردن بسته تنباکو، بهتر است تنباکو را در ظرف درب دار قرار دهید تا خشک نشود و دفعه بعد قابل استفاده باشد.

بهتر است تنباکویی را که به سری اضافه می‌کنید با یک باز شدن نوک انگشت در وسط بگذارید تا هوا به راحتی از آن عبور کند. افزودن فقط ۳ یا ۴ قطره آب به تنباکو (نه بیشتر) نیز می‌تواند کمک کننده باشد. تنباکو نباید در یک ردیف فشار داده شود و نباید فشرده شود. در غیر این صورت قلیان قل قل نخواهد کرد. کلاهک روی سری باید کمی از تنباکو فاصله داشته باشد (چند میلی متر)، تا تنباکو نسوزد و قلیان مزه بدی پیدا نکند.

شیشه قلیان شیاری جوهری آبی
انواع شیشه قلیان

قرار دادن نادرست زغال روی قلیان

توجه داشته باشید که اگر زغال به درستی روی قلیان قرار نگیرد، قلیان قل قل نخواهد کرد. در صورتی که زغال را به روش زیر روی قلیان بگذارید، قلیان قطعا قل قل می‌کند.

زغالی را که از قبل روشن کرده‌اید روی آتش بگذارید یا اگر روی ژنراتور می‌گذارید در صورت نیاز از کاغذ استفاده کنید. اگر از زغال فشرده استفاده می‌کنید، لازم نیست زغال چوب را بشکنید و استفاده از آن آسان است. در ضمن دود را به خود نمیکشد و حرارت بالایی دارد. حالا قلیان را درست کرده‌اید و اکنون آماده قل قل کردن است! با تجمع گرما، قلیان شروع به کار می‌کند و هنگام استفاده هم طعم دود و هم طعم تنباکو تولید می‌کند.

پیشنهاد مطالعه : چاق کردن حرفه ای ترین قلیون کوک با دود فراوان وروش آسان

کلام آخر

قل قل قلیان از اهمیت بالایی در فرایند قلیان کشیدن برخوردار است و در صورتی که قلیان قل قل نکند، یعنی عیب و ایرادی دارد. بدین منظور باید از اجرای مختلف قلیان و نحوه صحیح کارکرد آن ها اطمینان داشته باشید تا بتوانید از قلیان کشیدن لذت ببرید. در این مقاله با علت قل قل نکردن قلیان به طور کامل آشنا شدید. برای خرید قلیان و دریافت راهنمایی‌های لازم می‌توانید به سایت دوسیب‌ کالا مراجعه کنید. این فروشگاه آنلاین، بهترین قلیان‌ها را با کیفیت بالا و قیمت مناسب به مشتریان عرضه می‌کند.

سوالات متداول

  1. علت قل قل نکردن قلیان چیست؟

قل قل نکردن قلیان می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد که عبارت‌اند از: اتصال نادرست لوله به بدنه قلیان، میزان آب قلیان، تمیز نبودن قلیان و …

  • میزان آب قلیان باید چقدر باشد تا قل قل کند؟

باید به اندازه‌ای باشد که حدود یک اینچ از لوله قلیان جاری شود.

  • چرا اتصال نادرست پایه و تنه قلیان باعث قل قل نکردن آن می‌شود؟

زیرا هوا از آن عبور می‌کند و جلوی قل قل کردن قلیان را می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شیلنگ ورنی دسته نواری – قرمز

قیمت اصلی تومان120,000 بود.قیمت فعلی تومان89,000 است.

سری قلیان رنگی نری بزرگ

رنگبندی چند رنگ
قیمت اصلی تومان45,000 بود.قیمت فعلی تومان30,000 است.

سر مشعل فندکی اعلا مشکی

قیمت اصلی تومان220,000 بود.قیمت فعلی تومان190,000 است.
سبد خرید
خانه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من