آماده سازی صحیح قلیان

قلیان چست

فهرست مطالب

آماده سازی قلیان به کارهایی گفته می ‌شود که انجام دادن آن ها، باعث می‌گردد؛ قلیان از طعمی مطلوب و دود دهی مناسب برخوردار گردد.

شاید در وهله اول بسیاری از افراد گمان کنند که انجام این کارها آسان می باشد؛ اما بهتر است بدانید که آماده سازی صحیح قلیان، نیاز به تجربه داشته و انجام درست تمام مراحل آن، می تواند در دو چندان کردن لذت استعمال قلیان، تاثیر زیادی داشته باشد؛ پس بدین منظور برای کسب اطلاعات لازم، توصیه می شود در ادامه این مطلب همراه ما باشید:

پیشنهاد مطالعه : روش پر دود کردن قلیان و آماده سازی آن

استعمال قلیان

آشنایی با مراحل آماده سازی قلیان

برای انجام دادن مراحل آماده ‌سازی قلیان بهتر است که مراحل زیر طی شود:

 1. ریختن آب در مخزن قلیان:

اولین مرحله در آماده کردن قلیان، ریختن آب کافی در مخزن قلیان می باشد؛ دقت کنید مقدار آب داخل جام قلیان از مسائل بسیار مهمی است به صورتی که زیاد یا کم بودن آن، بسیار موثر بر کشیدن قلیان خواهد بود.

این میزان آب نباید خیلی کم باشد که صدای قل‌قل قلیان شنیده نشود و نه خیلی زیاد که هنگام کشیدن وارد شیلنگ شود.

 • اتصال تنه قلیان به مخزن:

در دومین مرحله باید تنه قلیان را به طور صحیح بر روی تنگ، قرار دهید به صورتی که هنگام استعمال قلیان هیچ گونه هوایی از دور تا دور محل اتصال این دو اجزا به یکدیگر، خارج نگردد.

 • هواگیری قلیان:

برای اینکه جریان هوا در قلیان را بررسی کنید، دستتان را در جایی که ظرف طعم می گیرد، بگذارید تا هوا از بالا به درون قلیان نیاید. اکنون قلیان بکشید و چنانچه حس کردید، هوا به داخل کشیده می شود، اتصالات را دوباره بررسی کنید. اگر بتوانید برای اتصالات از واشر کمک بگیرید بهتر است.

تنباکو میوه ای عجمان باکسی نعنا
 • قرار دادن تنباکو بر روی سری:

در این مرحله باید تنباکوی مورد نظر را با دست از هم جدا کرده و بر روی سری قلیان قرار دهید. توصیه می‌ شود که از انباشتن تنباکو ها بر روی وسط سری، خودداری نمایید؛ سپس با استفاده از یک فویل آلومینیومی که بر روی آن سوراخ هایی تعبیه شده است، روی تنباکوها پوشانده می ‌شود.

 • قرار دادن سری بر روی تنه قلیان

در مرحله بعد باید سری را به طور مناسب بر روی تنه قلیان قرار دهید؛ توصیه می ‌شود با فشار دست از اتصال صحیح این دو قسمت به یکدیگر مطمئن شوید؛ زیرا در صورتی که سری به طور نا مناسب بر روی تنه قرار گرفته باشد با کوچک‌ترین حرکت، دچار لغزش شده و امکان سقوط آن، وجود خواهد داشت.

سوراخ کردن فویل
 • قرار دادن زغال بر روی تنباکو:

در مرحله آخر باید زغال هایی که از قبل با استفاده از آتش گردان به طور کامل گداخته شده اند را بر روی سری قلیان قرار دهید.

چاق کردن قلیان:

بعد از آماده سازی تمامی مراحل، حال نوبت به کام گرفتن عمیق قلیان می گردد که این کار تاثیر زیادی در آماده سازی قلیان ایفا می کند.

امروزه برای چاق کردن قلیان، وسیله ای به بازار آمده که قلیان چاق کن نام دارد و مشابه یک دستگاه پمپ مکش کار می کند که می توان سر قلیان را به آن وصل نموده و آن را روشن نمایید. با این وسیله نیازی نمی باشد که نفس خود را برای چاق کردن قلیان، تلف کنید.

نکات کاربردی که در آماده سازی صحیح قلیان تاثیرگذار هستند:

 • میزان آب استاندارد در مخزن قلیان

به طور معمول باید این را بدانید میزان آبی که در داخل مخزن قلیان ریخته می شود؛ تاثیر زیادی در نحوه کام دهی قلیان و افزایش یا کاهش دود در هنگام استعمال قلیان دارد.

به طور مثال در صورتی که آب مخزن قلیان از میزان استاندارد بیشتر باشد؛ فضای کافی برای حرکت آب وجود نداشته و در نتیجه تنباکوی قلیان به سرعت سوخته و نفس قلیان، گرفته می شود.

اگر می خواهید به طور دقیق بدانید که آب قلیان چقدر باید باشد که بتوان بیشترین کارایی را از آن به دست آورد؛ باید این را بدانید که ایده آل ترین حالت برای این موضوع، این می باشد که به اندازه ‌ای در مخزن قلیان آب بریزید که شلنگ متصل به مخزن حدود ۲ سانتی متر در آب باشد.

به طور کلی باید گفت آب ریخته شده در مخزن قلیان، باید از محل اتصال شلنگ به مخزن، حدود ۲ سانتی متر بالاتر باشد.

نحوه گذاشتن تنباکو
 • نحوه گذاشتن تنباکو در سر قلیان

تنباکو یکی از مهم ‌ترین عواملی می باشد که نحوه درست استفاده از آن، تاثیر بسیار زیادی در آماده سازی بهتر قلیان و ایجاد حسی لذت‌ بخش در هنگام استعمال قلیان دارد.

به طور معمول چگونگی آماده کردن و نحوه تنباکو گذاشتن در سر قلیان می تواند باعث چاق شدن صحیح و افزایش دود قلیان گردد.

پس در این خصوص توصیه می ‌شود برای تنباکو گذاشتن در سر قلیان مراحل زیر را طی کنید:

 1. در ابتدا کار، توصیه می شود هنگامی که تنباکو را از بسته خارج می کنید آن را بررسی کنید و از مرطوب بودن آن، اطمینان حاصل فرمایید؛ زیرا در بعضی از مواقع به دلیل شرایط نا درست نگهداری، ممکن است تنباکو ها خشک شده باشند که این امر باعث عدم کارایی درست تنباکو می شود.
 2. در مرحله بعد، باید تنباکو ها را با دست از هم جدا کرده و آن را بر روی سری قرار دهید؛ این کار باعث عبور جریان هوا از بین تنباکوها شده و به کام دهی بهتر قلیان، کمک می نماید.

 توجه داشته باشید که عدم جدا کردن تنباکو ها و انباشتن آن ها بر روی یکدیگر، باعث خفه شدن قلیان می گردد.

در این خصوص، توصیه می شود هنگام تنباکو گذاشتن در سر قلیان و پخش کردن آن بر روی سطح سری، با استفاده از انگشت، یک سوراخ در وسط تنباکوها ایجاد نمایید.

 • دقت داشته باشید که معمولاً برای کارایی بیشتر تنباکو، حدود سه قطره آب بر روی آن ریخته می شود.
 • در مرحله آخر با استفاده از یک فویل آلومینیومی، روی سری قلیان پوشانده می‌ شود؛ اما به این نکته توجه داشته باشید که به منظور عبور هوا و افزایش دود قلیان، معمولاً سوراخ هایی با قطر مناسب بر روی فویل، تعبیه می گردد.

هم چنین بخوانید : چگونه قلیان نو را طعم دار کنیم

سخن آخر

همان طور که گفته شد نحوه صحیح آماده سازی قلیان، تاثیر زیادی در کام دهی بهتر قلیان، ایفا می‌کند به طور مثال این که چقدر آب در کوزه قلیان ریخته شود و نحوه گذاشتن تنباکو بر روی سری قلیان، می ‌تواند باعث افزایش یا کاهش میزان دود قلیان گردد.

حال توصیه می ‌شود اگر به دنبال خرید انواع قلیان و تجهیزاتی مانند تنباکوهای با کیفیت می باشید به پیج دو سیب کالا در اینستاگرام مراجعه کرده و پس از مشاهده تمامی محصولات، نسبت به خرید اقدام نمایید.

قلیان کامل سالار مدل یاقوت قرمز
قیمت قلیان کامل سالار مدل یاقوت

سوالات متداول

 1. معمولاً به چه منظوری بر روی فویل آلومینیومی سوراخ ایجاد می کنند؟

هنگامی که تنباکو ها را بر روی سری قلیان قرار می دهند؛ معمولاً یک فویل آلومینیومی که دارای سوراخ هایی با قطر مناسب می باشد را بر روی آن قرار می دهند، این کار باعث می ‌شود علاوه بر عبور جریان هوا در بین تنباکوها، حرارت زغال‌ها نیز با تعادل معینی به تنباکوها برسد و باعث سوختن مستقیم تنباکوها نمی ‌شود.

 • اضافه کردن یخ به آب قلیان چه تاثیری در کام دهی قلیان دارد؟

اضافه کردن یخ به آب قلیان، یکی از رموز آماده سازی صحیح است؛ زیرا هنگامی که شما قلیان می کشید، آب داخل شیشه گرم و گرم تر می شود. یخ درون شیشه کمک می کند آب قلیان گرم شود و طعم قلیان تازه باقی بماند؛ اگرچه یخ کمی تندی تنباکو را می گیرد که همین موضوع، باعث می شود طعم تنباکو اندکی کم شود.

 • نحوه صحیح قرار دادن زغال بر روی سری قلیان به چه صورت می باشد؟

در هنگام آماده سازی قلیان، دقت کنید همه ی زغال را روی فویل قرار ندهید؛ زیرا هم تنباکو می سوزد و هم طعم قلیان خراب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قلیان النا طلایی سالار

قیمت اصلی تومان435,000 بود.قیمت فعلی تومان384,000 است.

نخ توپی کوچک

قیمت اصلی تومان35,000 بود.قیمت فعلی تومان15,000 است.
[diginasim_offer_moment]

سر خام بزرگ معمولی

قیمت اصلی تومان50,000 بود.قیمت فعلی تومان25,000 است.
سبد خرید
خانه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من