چاق کردن حرفه‌ای ترین قلیون کوک با دود فراوان و روش آسان!

چاق کردن قلیان

فهرست مطالب

چگونه قلیون درست کنیم و چاق کردن حرفه‌ای ترین قلیون را بیاموزیم؟
نحوه چاق کردن قلیون و نکات مهم در مورد درست کردن قلیون چیست!
قلیون و یا قلیان که غلیان هم نوشته میشه. از قدیم الایام در بسیاری از کشورها از جمله کشور عزیز ما ایران استفاده می شده و هم اکنون نیز به عنوان یکی از تفریح های مهیج و لذت بخش،به ویژه برای جوانان و هم چنین در بسیاری از جمع های خانوادگی و دوستانه مورد استفاده قرار می گیرد.قلیون انواع مختلفی دارد و چاق کردن قلیون نقش زیادی در مزه و کیفیت آن خواهد داشت.با ما تا انتهای مقاله چاق کردن حرفه‌ای ترین قلیون کوک با دود فراوان و روش آسان! همراه باشید تا به طور اصولی ، درست کردن قلیون را به شما عزیزان آموزش دهیم.

پیشنهاد مطالعه :چگونه قلیان نو را طعم دار کنیم

چاق کردن قلیون به صورت حرفه ای

قبل از هر چیز ابتدا باید با تمامی اجزای قلیان چوبی و قلیان برنجی آشنایی کامل داشته باشید تا بتوانید بهترین و پردودترین قلیون کوک را برای خود و دوستانتان چاق کنید.

اجزای قلیون:

هر قلیون از بادگیر ، تنه ، میلاب ، و نی یا شلنگ و کوزه ساخته شده. که این اجزا در هر دو نوع قلیان های برنجی و چوبی یکسان است و همه ی این ها باعث می شه تا تنباکو همراه با خنک سازی به تدخین برسد.قلیان ها اندازه های گوناگونی دارند. از قلیون های کوچک و سفری گرفته که فانتزی (اما قابل استفاده) تا اندازه های بزرگ. و تجملاتی که بیشتر در سفره خانه ها استفاده می شوند.

کوزه قلیون

اما در مورد کوزه قلیان توصیه مان این است که باید آب کوزه قلیون را در هر بار عوض کنید تا آب تازه در کوزه باشد.چون آب مانده و راکد حالتی گندیده به خود گرفته. و دارای باکتری و ها و میکروب های زیادی است که به درون ریه شما هم راه پیدا می کنند.بهتر است آب قلیون را هم وقتی از آن استفاده نمی کنید خالی نمایید. تا میله داخلی اگر آهنی است زنگ نزد، و یا اگر میله چوبی است کپک و قارچ در آن به وجود نیاید.

برای دریافت جدیدترین لیست قیمت قلیون کلیلک کنید.

اب قلیون چقدر باشد؟

آبی که در کوزه قلیان می ریزید باید خنک و تازه باشد. این آب باید به اندازه ای باشد که حدودا 2.5 سانتی متر از لوله قلیون در آب فرو رفته باشد. البته بسته به سایز قلیون این مقدار می تواند متفاوت باشد. مثلا برای قلیون های کوچک ، 1.5 سانتی متر کافی هست.
آب کوزه قلیون نه باید به حدی کم باشد که صدای قل قل کردن قلیون شنیده نگردد. و نه به حتی زیاد باشد که در هنگام قلیان کشیدن به شلنگ وارد بشود.

پیشنهاد مطالعه : آماده سازی قلیان| پر دود کردن قلیان| آب بندی قلیان

مزایای قلیان

پمپ یخ یا کمپرس یخ

دود گرم قلیان برای بعضی از افراد خوشایند نیست. ممکن است ناراحت بشوند. برای این منظور بهتر است دودی که استعمال می شود خنک و سرد باشد تا خوشایند تر گردد.برای اینکه دود قلیان خنک و سرد باشد، از دو راه میتوان استفاده نمود:
• یک روش این است که داخل کوزه قلیان که آب درون آن هست قالبی یخ قرار می دهند تا آب آن به طور کامل سرد بشود.
• روش دیگر استفاده از پمپ یخ ، یا کمپرس یخ که خمپاره یخ هم گفته می شود می باشد. پمپ یخ در واقع کپسولی است که به شلنگ و قلیان وصل شده که با قرارگیری در فریزر، یخ زده و بسیار خنک می گردد. با نصب بر روی شلنگ قلیان ، دودی که عبور می کند را خنک می کند.

دوستان عزیزی که علاقه مند به قلیان با طعم عالی هستند میتوانند ازصفحه قیمت قلیون تنه برنجی دیدن کرده و محصول مورد نظر خود را تهیه نمایند.

روش استفاده از پمپ یخ قلیون

برای استفاده از پمپ یخ باید ابتدا اون رو در فریزر قرار بدهید. تا مایعی که درون پمپ هست یخ زده و خنک باشد.با یخ زدن پمپ یخ می توانیم آن را روی شلنگ (بین شلنگ و قلیون) نصب کنیم. تا دود عبوری خنک و خوشایند شود.نوعی شلنگ هم وجود دارد که خود دارای پمپ یخ است و برای همین منظور استفاده می شود.این شلنگ دارای دو عدد کپسول آب است که با قرار گرفتن در فریزر یخ زده و موجب می شود. تا ساعتها بتوان قلیانی به همراه دود خنک داشت.

اتصال تنه و چاق کردن حرفه ای قلیون

بعد از اینکه کوزه قلیون و آب قلیون آمده شدند، بایستی تنه قلیون را روی کوزه نصب نمایید. اما باید مطمئن شده باشید که بین تنه و کوزه هوا ندهد و آب بندی خوبی داشته باشد.چنانچه تنه با فاصله و یا شل روی کوزه قرار بگیرد. می توانید از مقداری نوار تفلون یا پارچه برای کیپ کردن آن استفاده نمایید.البته اگر تنه با ابعاد کوزه مناسب باشد این مشکل وجود نخواهد داشت.

اگر شما هم تنباکوهای بازاری را نمی پسندید پیشنهاد می کنم مطالعه مقاله آموزش ساخت تنباکودر خانه را از دست ندهید.

قرارگیری تنباکو

نوبت به آماده سازی تنباکو رسیده است. حالا که قلیان شما تقریبا آماده است، باید تنباکو مورد نظر خود را آماده کنید.قبل از هرچیز توجه کنید که پایه ای که تنباکو در آن قرار میگیرد باید محکم به تنه متصل گردد و هوا عبور نکند.بعد از انتخاب تنباکو مورد علاقه خودتان ، بسته را باز نموده. به میزان دلخواه (اما نه خیلی کم که قلیون بی طعم شه و نه خیلی زیاد که گلو رو بزنه) تنباکو رو بیرون بیاورید.تنباکو را قبل از قرار دادن در سری قلیان سیلیکونی ، بهتر است به صورت پر پر از هم باز نمایید. تا به هم چسبیده نباشند.پس از باز کردن بسته تنباکو بهتر است تنباکو را در ظرفی در دار قرار دهید. تا خشک نشود و برای دفعات بعد هم قابل استفاده باشد.بهتر است تنباکو ها را که داخل سری قرار دادید، به اندازه یک سر انگشت از وسط آن ها را باز بگذارید. تا هوا از آن به راحتی عبور بکند.

آماده سازی قلیان

گذاشتن زغال روی قلیان

پس از اینکه تنباکو هم در محل مخصوص قرار دادین و درپوش را بستین، یک فایل آلومینیومی را روی درپوش کاسه بکشین. و آن را طوری حالت بدین که به خوبی تمام درپوش را در بر گرفته و بپوشاند.و حالا فویل را با استفاده از سوزن یا یک شیء نوک تیز سوراخ نمایید.هرچه سوراخ ها بیشتر و بزرگ تر باشند هوای بیشتری رد می شود. بنابراین اگر قلیان بریتان سنگین بود می توانید سوراخ ها را بیشتر کنید.نوبت به قرار گیری زغال روی قلیان شد.زغالی که از قبل روی آتش یا با استفاده از آتش گردان روشن کردید، به میزان لازم روی فویل قرار بدید.چنانچه از زغال فشرده استفاده نمایید نیازی به شکستن زغال ها هم ندارید. استفاده از آن آسان تر است. ضمن اینکه دود ندارد و حرارت بیشتری هم خواهد داشت.

آماده سازی قلیون

قبل از چاق کردن قلیان ، بهتر هست ابتدا قلیان را کاملا آماده کنیم. تا بهترین نتیجه رو دریافت کنیم.اولین قدم این است که اجزای قلیان را کاملا تمیز نماییم.اما توجه کنید که اگر داخل شلنگ قلیون هم آب باشه مدتی طول می کشه تا کاملا خشک شده. در هنگام قلیون کشیدن ممکنه چوب خورده یا ضایعات به همراه داشته باشد. بنابراین یا از مدتی قبل تر شلنگ را بشویید و منتظر شوید کاملا خشک شود، و یا از شستن داخل آن خودداری نمایید.بهتر است تنه قلیون را نشویید. بخصوص اگر قلیان چوبی دارید، چراکه هم ممکن است پوسیده شود و رطوبت بکشد. و هم عطری که به مرور از دود تنباکو گرفته را از دست میدهد.

پیشنهاد مطالعه : آماده کردن تنباکو برازجانی و خوانساری برای قلیان

چاق کردن حرفه‌ای ترین قلیون

حالا که قلیون خود را درست نموده اید آماده چاق کردن حرفه‌ای ترین قلیون هستید.چاق کردن یعنی اینکه قلیون هم راه افتاده و هم قل قل، هم دود و هم طعم تنباکو را با استعمال به وجود آورد.عموما برای چاق کردن قلیان در ابتدا باید به مقدار زیادی از قلیان را با کام های عمیق بکشید. تا مکش باعث به راه افتادن قلیان گردد.ولی جدیدا وسیله ای ساخته شده که با استفاده از آن نیازی به خسته کردن خود و نفس های زیاد نداشته باشید. این دستگاه که به شلنگ یا نی وصل می گردد، یک پمپ مکش است که در واقع همان عمل مکشی که شما انجام می دهید را، می کند.اگر نمی توانید به خوبی قلیان را چاق کنید، یا از پمپ های مکش استفاده نمایید. یا از شخصی که نفسی قوی دارد خواهش کنید این کار را برایتان انجام دهد!

چرا قلیون گلو رو میزنه؟

اگر قلیون شما گلو را میزند، اصلی ترین دلیل این است. که تنباکو به عوض دود دادن در حال سوختن است.دلیل آن می تواند این باشد که یا زغال را زیاد گذاشتید. یا تنباکو به اندازه ای زیاد است که به ذغال ها نزدیک است و می سوزد.همچنین می تواند به این علت باشد که کاسه تنباکو فاصله کمی با زغال داشته و تنباکو فاصله کمی با زغال دارد. بنابراین برای برطرف کردن آن می توانید کاسه گودتری تهیه کنید.چرا قلیون دود نمیده ؟مواردی پیش می آید که حتی بعد از مدتی تلاش برای چاق کردن قلیان ، قلیون دود نمی دهد.

چگونه یک قلیان خوب چاق کنیم

علت قل قل نکردن قلیون

اگر از قلیون صدای قل قل شنیده نمی شود، یا آب درون کوزه کم است. لوله قلیان به آن نمی رسد، یا آب به قدری زیاد است که صدای قل قل وجود ندارد. میزان آب درون کوزه قلیون رو تنظیم کنید.

دلایلی که می توانند باعث دود ندادن قلیون شوند :
• ممکن است زغال شما کم باشد یا زغال نامرغوب بوده و به خوبی نسوزد
• ممکن است فاصله تنباکو تا زغال زیاد بوده، و یا تنباکو خیلی کم باشد.
• قلیون باید هواگیری گردد، بررسی کنید محل اتصال تنه به سری ، و تنه به کوزه و شلنگ به تنه هوا ندهد. و سوپاپ قلیون را هم بررسی نمایید
• علت دیگر می تواند مرغوب نبودن تنباکو باشد.
• هم چنین خاموش بودن زغال و نامرغوب بودن و نداشتن حرارت کافی زغال هم باعث می شود قلیون دود ندهد.

فواید ریختن نمک روی زغال قلیان

یکی از راهایی که باعث می شود خیلی سریع ذغال هایتان داغ شود، ریختن نمک روی ذغال است به این صوقلرت که یک مشت نمک خوراکی بردارید. وقتی زغال هایتان خوب و داغ شد، فقط نمک را روی زغال ها بریزید. مواد شیمیایی موجود در نمک، دوده را متبلور می کنند. یکی دیگر از دلایلی که نمک روی ذغال می ریزند این است، گاز زغال توسط نمک گرفته می شود و این کار باعث می شود،  تا هنگام قلیان کشیدن  دچار سردرد و سرگیجه نشوید. اگر زغال شما مرغوب و با کیفیت است ، و گازگیری شده است نیازی به ریختن نمک روی زغال نیست.

قلیان دیجی کالا یکی از بهترین و به روز ترین فروشگاه های انواع قلیان می باشد که شامل کلیه محصولات دوسیب کالا نیز می شود

سخن پایانی

ما در این مطلب از دو سیب کالا تمام تلاش خود را کردیم تا شما عزیزان را با چاق کردن حرفه‌ای ترین قلیون کوک آشنا کنیم .هم چنین به طور کامل درباره علت قل قل نکردن قلیان،ریختن نمک روی زغال قلیان و چرا قلیان گلو را می زند صحبت کردیم .امیدواریم که مفید واقع شده باشد و پاسخ گوی سوالات شما عزیزان در این زمینه باشد.هم چنین دوستان علاقه مند به قلیان می توانند با وارد شدن به صفحه محصولات لیست انواع قیمت قلیون را ببینید و کالای مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خفه کن قلیان تبریزی اعلا

قیمت اصلی تومان68,000 بود.قیمت فعلی تومان56,000 است.

سری قلیان رنگی مادگی بزرگ – قرمز

قیمت اصلی تومان35,000 بود.قیمت فعلی تومان29,000 است.

شیشه قلیان گوجه ای

قیمت اصلی تومان25,000 بود.قیمت فعلی تومان15,000 است.
سبد خرید
خانه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من