فواید و خاصیت قلیان کشیدن که تا کنون کمتر شنیده اید

فهرست مطالب

با فواید و خاصیت قلیان کشیدن آشنا شوید
اخیرا کشیدن قلیان در بین جوان ها طرفداران زیادی پیدا کرده است. به طوری که با رفتن در مکان های تفریحی، جوانان بسیاری را در حال قلیان کشیدن میبینید .

فواید و خاصیت قلیان کشیدن

قلیان وسیله ای برای درمان افراد سرد مزاج

افراد دارای مزاج فرد سرد و تر یا افراد دچار ریه سرد و تر شدید از قلیان استفاده می کنند. تا دود و اوج گرما را در طول مسیر قلیان متعادل کنند.

قلیان مناسب برای افراد گرم مزاج

در قدیم افراد دارای مزاج گرم برای پیشگیری از صدمه زدن به ریه ها از قلیان به شیوۀ بومی استفاده می کرده اند . در این روش با استفاده از دود قلیان داروها تغییر مزاج یافته. از گرمی و خشکی آن کم می گردید و به سردی و تری آن اضافه می گشت.

فواید قلیان کشیدن برای ریه ها

استفاده صحیح از قلیان ضرری به بدن انسان نرسانده و برای ریه ها مفید هم است . برای اینکه از فواید قلیان برای ریه ها استفاده کنید. در مخزن شیشه ای قلیان عرق نعنا یا عرقیات آرام بخش یا مقوی ریه ریخته. بخارات آن را استنشاق نموده و وارد ریه ها نمایید . ولی برای استفاده از فواید قلیان نباید هیچ گونه تنباکویی در قلیان قرار داده شود.

قلیان وسیله ای برای درمان سفلیس

در قدیم به جای تنباکو، شنگرف (یک ماده معدنی) بر سر قلیان می گذاشتند. با استنشاق آن بیماری سیفلیس را درمان می نمودند .

فواید و خاصیت قلیان

ساختار قلیان

این دستگاه مورد استفاده شامل یک لوله آب با یک محفظه دود، یک جام، یک شلنگ و یک لوله می باشد.
برای استفاده، زغال آتشین روی لوله قرار می گیرد. که زیرش یک مخلوط توتون است و دود را ایجاد می کند. که از طریق عبور آب فیلتر می گردد. به طور شگفت انگیزی تصور می شود. که قلیان اصلی از یک لوله آب و از پوسته نارگیل و شیر برای تصفیه تریاک یا حشیش استفاده می شده.

برای اطلاع از به روزترین  قیمت خرید انواع قلیان دیجی کالا فقط کافی است کلیک کنید.

تاریخچه قلیان:

در تاریخچه قلیان مورخان می گویند کشیدن قلیان که اختراع هندی – ایرانی بوده است. از زمان شاه طهماسب اول آغاز و در دوره قاجار فراگیر شده است.

قلیان چطور اختراع شد؟

برای اولین بار ابوالفتح گیلانی پزشک ایرانیِ دربار اکبر اول، دود تنباکو را از یک ظرف آب عبور داد. تا آن را خالص تر و سرد کند و از این طریق قلیان که در شبه قاره به حقّه معروف است را ابداع کرد.

قلیان کشیدن در ایران از چه موقعی شروع شد؟
مورخان می گویند به احتمال قوی کشیدن قلیان که اختراع هندی – ایرانی است، از زمان شاه طهماسب اول آغاز و در دوره قاجار فراگیر گشته است؛ آنطور که توانست محملی برای یک حرکت اعتراضی در عصر ناصرالدین شاه بوده باشد.

ممنوعیت کشیدن قلیان در عصر ناصرالیدن شاه:
“نهضت تنباکو” یک حرکت دسته جمعی در اعتراض به اعطای امتیاز انحصاری تنباکو به شرکت “رِژی” برای مدت 55 سال بوده است که طی آن با فتوای آیت الله میرزای شیرازی استعمال توتون و تنباکو حرام اعلام گشت و مردم با شکستن قلیان ها اولین مبارزات ضداستعماری خود را شروع کردند.

جهت خرید قلیان سبز نعنا ویژه سلامتی ریه ها کلیک کنید.

روزی که میرزای شیرازی حکم حرام بودن استعمال توتون و تنباکو را صادر نمود. در تهران تا بعدازظهر مردم همه قلیان‏ ها را شکسته و انبارهای توتون و تنباکو را به آتش کشیدند؛

حتی در یکی از شهرها، تعدادی از جوانان به خانه حاکم هجوم بردند تا او را از قلیان کشیدن منع نموده و به او گفتند:آقا میرزا فرمودند استعمال تنباکو، محاربه با امام زمان(عج) است! ما اجازه نمی دهیم تو به جنگ با امام زمان بروی !

در کاخ شاه نیز زنان قلیان ها را شکستند و هنگامی که ناصرالدین شاه از انیس‏ الدوله پرسید:«خانم، چرا قلیان‏ ها را از هم جدا و جمع می‏ کنند؟» وی جواب می دهد:«چون قلیان حرام شده». ناصرالدین شاه روی در هم کشیده، می گوید:«که حرام کرده؟»

انیس الدوله با همان حال می گوید:«همان کسی که مرا به تو حلال کرده». شاه بعد از آن هیچ نگفت و برگشت. و برای اینکه مبادا به احترامش لطمه ای وارد شود، بعد از آن به هیچ کدام از نوکران خود دستور نمی‏ داد قلیان بیاورند. در تمام دربار قلیان‏ ها را جمع نمودند.

فواید و خاصیت قلیان

تاریخچه قلیان از زمان ناصرالدین شاه و قبل و بعد

شاید این اولین ممنوعیت مصرف قلیان بود. اما بعد از آن در طول تاریخ چندین بار نه به خاطر تحریم تنباکو بلکه به دلایل اجتماعی و پزشکی شاهد ممنوعیت چندباره و آزاد شدن مجدد مصرف قلیان در کشور بودیم.

بپذیریم یا نپذیریم، سال های اخیر قلیان خودش را به جامعه ایرانی تحمیل کرده. دیگر برخی جوانان چه زن و چه مرد گوی عاشقی را از ناصرالدین شاه ربوده اند.

طوری که دیگر لازم نیست حتماً به قهوه خانه ها یا سفره خانه های سنتی بروید تا آن را ببینید. از هر کجای شهر که بگذری، از تفرجگاه ها و پارک ها گرفته و حتی راسته های خرید و مقابل مغازه ها، اقبال جادویی به قلیان احساس می شود. این تازه جدای از حضور پررنگ آن در اندرونی خانه ها و خوش رقصی اش در تجمعات فامیلی و خانوادگی است.

مطالعه بیشتر : بهترین و آسان ترین روش چاق کردن قلیون کامل و پردود

کشیدن قلیان چند نوبت ممنوع شد؟

شاید پس از تحریم تنباکو و شکسته شدن قلیان ها در زمان ناصرالدین شاه، در سال 71 بود که جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، ممنوعیت استعمال قلیان را به هیأت وزیران، ریاست جمهوری و مجلس ارائه کرد. و از این سال تا سال 76 مصوبه مجموعه هیأت دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت. و بر آن اساس استعمال سیگار و مواد دخانی در اماکن عمومی ممنوع اعلام گشت. با این حال، ورق چندبار برگشت و قلیان دوباره بر میزهای قهوه خانه ها جا خوش نمود.

در سال 1383 باز مصرف قلیان در اماکن عمومی کشور ممنوع گشت. ولی این ممنوعیت ادامه نداشت. در سال 1384 با اصلاح تبصره ماده 1 آئین نامه ممنوعیت استعمال و عرضه سیگار و سایر مواد دخانی در اماکن عمومی، قهوه خانه ها و رستوران های سنتی مجاز به عرضه سیگار و مواد دخانی شدند.

ولی به فاصله کمتر از یک سال، قلیان ها دوباره جمع گشتند. از آن زمان تا سال 86 قهوه خانه داران چندان زیر ذره بین اداره سلامت وزارت بهداشت نبودند. ولی در دولت نهم، وقتی بحث ممنوعیت قلیان ها دوباره مطرح شد. مخالفت سازمان میراث فرهنگی و صنف قهوه خانه داران باعث شد تا سیاست های متعادل تری درباره قلیان اعمال گردد.

نتیجه آن شد که پای قلیان به صورت محدود به قهوه خانه ها باز شود. و استعمال آن فقط در اماکن دارای پروانه، به شرط استفاده نکردن از توتون های اسانس دار مجاز بود. در دولت دهم اما باز هم سیاست های وزارت بهداشت، به ممنوع نمودن قلیان معطوف بود. تا جایی که وقتی جمع آوری قلیان از قهوه خانه ها با رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری تصویب گشت.

رئیس اتحادیه قهوه خانه های سنتی کشور از تعطیلی قریب الوقوع این صنف خبر دادند. علایی گفته بود با تعطیلی قهوه خانه ها در سال 86 مشتری ها به زیرزمین ها رفته و مشکلات فراوان زیادی را بوجود آورده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شیلنگ برنزی کد 408

قیمت اصلی تومان175,450 بود.قیمت فعلی تومان143,990 است.

سری قلیان سیلیکونی مادگی

رنگبندی چند رنگ
قیمت اصلی تومان145,000 بود.قیمت فعلی تومان110,000 است.

آب نی بیدی کوتاه

قیمت اصلی تومان35,000 بود.قیمت فعلی تومان15,000 است.

جازغالی سرسیلیکونی قلیان

سفید
رنگبندی چند رنگ
طلایی
تومان70,000تومان85,000
[diginasim_offer_moment]

آب نی پلاستیکی رنگی کوتاه

قیمت اصلی تومان20,000 بود.قیمت فعلی تومان10,000 است.
سبد خرید
خانه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من